امروز : دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
 


شماره خبر :٤٦٦٤١٤ 

 

تاریخ انتشار خبر : 1394/08/26    ا   ٠٨:١٢
وقتی تسهیلات «وام خودرو» مقدم بر وام ازدواج می‌شود
25 میلیون تومان وام خرید خودرو بدون ضامن با چک یا سفته به‌آسانی پرداخت شد اما 3میلیون تومان وام ازدواج به‌شرط داشتن ضامن از میان کارمندان رسمی دولت پرداخت می‌شود و جوانان هنوز در این ابهامند

به نظر میرسد دیگر حرف زدن درباره جوانان و فراهم کردن مقدمات ازدواج و... به یک شعار «کهنه» تبدیل شده است؛ 11 میلیون جوان در آستانه ازدواج «دربه در» بدنبال یک وام 3 میلیونی هستند ولی از سویی دیگر مسئولین کشور در یک تصمیم گیری 25 میلیون تومان را بدون هیچ گونه ضامن و سفته به آسانی برای خرید خودرو پرداخت می کنند، دلیل چیست؟

به گزارش خبرنگار «خبرنامه دانشجویان ایران»؛ طی چند روز گذشته که از خرید «غافلگیرانه» خودروهای بی کیفیت داخلی با وام 25 میلیونی توسط مردم می گذرد، مسئله چرایی عدم پرداخت چنین وام های برای ازدواج جوانان پرداخت شده، که وطن امروز در گزارش امروز خود به آن اشاره کرده است: 25 میلیون تومان وام خرید خودرو بدون ضامن با چک یا سفته به‌آسانی پرداخت شد اما 3میلیون تومان وام ازدواج به‌شرط داشتن ضامن از میان کارمندان رسمی دولت پرداخت می‌شود و جوانان هنوز در این ابهامند؛ ازدواج یا خودرو، به‌راستی کدام ضروری‌تر است؟  وام 25 میلیون تومانی خرید خودرو را می‌توان خبرسازترین موضوعی دانست که اغلب افراد جامعه طی هفته گذشته درگیر آن بودند، چه گروهی که اقدام به خرید خودرو کردند و چه گروهی که چشم‌انتظار چنین حمایتی در عرصه‌هایی همچون ازدواج جوانان هستند. با اعلام طرح جدید دولت برای حمایت از خودروسازان و اعطای تسهیلات 25 میلیونی خرید خودرو، این پرسش برای برخی افراد جامعه که بیشتر قشر جوان هستند، پیش آمد که چرا این تسهیلات برای حمایت از ازدواج جوانان  اعطا نمی‌شود؟

11میلیون جوان ایرانی در انتظار بخت‌گشایی
به گزارش تسنیم، هم‌اکنون 11 میلیون جوان ایرانی در آستانه ازدواج قرار دارند که بسیاری از آنها برای آغاز زندگی مشترک با مشکلات اقتصادی مواجهند و دلیل اصلی‌شان برای تأخیر در ازدواج ترس از هزینه‌هاست. در شرایطی که جوانان در آستانه ازدواج برای آغاز زندگی مشترک نیازمند حمایت هستند، وام ناچیز ازدواج تنها حمایتی است که دولتمردان برای شروع زندگی به جوانان عرضه می‌کنند؛ وامی که دریافت آن نیز حکایت خاص خود را دارد و دشواری‌های پیش‌رو منجر شده که جوانان عطای آن را به لقایش ببخشند.

اندر حکایت سختی‌های دریافت وام ازدواج همین بس که هر زوج برای دریافت وام 3 میلیون تومانی باید یک ضامن از میان کارمندان رسمی دولت داشته باشد و پس از ماه‌ها انتظار و رفت‌وآمد بسیار در مجموع هر دو نفر مبلغ 6 میلیون تومان را برای شروع زندگی دریافت خواهند کرد. این در حالی است که آغاز زندگی مشترک حتی به ساده‌ترین شکل هزینه‌‌ای را چند برابر این رقم به‌همراه دارد.

خودرو یا ازدواج؟ مسأله این است!
همچنین نمایندگان مجلس نیز بر این باورند که در شرایط فعلی اعطای تسهیلات برای حمایت از ازدواج جوانان مقدم‌تر بر تسهیلات خرید خودرو است، این در حالی است که ازدواج جوانان سال‌هاست با بی‌توجهی مدیران مواجه است. محمداسماعیل سعیدی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در این باره بیان داشت:‌ در شرایط نامناسب اقتصادی فعلی باید از ازدواج جوانان حمایت کرد، چگونه است که دولت برای اعطای تسهیلات خودرو اعتبار لازم را اختصاص می‌دهد؟ آیا خودرو مهم‌تر از ازدواج جوانان است؟

تخلیه انبار خودروسازان و تراکم صفوف ازدواج
در همین حال زهره طبیب‌زاده، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از تخصیص وام خودرو یادآور شد:‌ مخالف اعطای تسهیلات به خودروسازان نیستیم به‌شرط آنکه کیفیت خودروهای داخلی را بالا ببرند. هم‌اکنون 11 میلیون جوان در آستانه ازدواج داریم که تسهیلات حمایتی برای ازدواج آنها ضروری است. اعطای وام و تسهیلات باید برای بازکردن گره‌ای از مشکلات مردم باشد نه تخلیه انبارهای خودروسازان.

همچنین شهروز افخمی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس نیز درباره پرداخت‌های جدید دولت گفته است: در حوزه سیاست‌های حمایتی از ازدواج جوانان اقدامات چشمگیری را شاهد نیستیم. جوانان برای آغاز زندگی مشترک محکوم به تحمل هزینه‌های سنگین هستند که باید با اتخاذ سیاست‌های حمایتی به آنها کمک کرد. سیاست‌های حمایتی از ازدواج جوانان بویژه در بخش مسکن را هیچ دولتی نباید تعطیل کند. وام ازدواج به‌لحاظ مبلغ و وضعیت پرداخت، رقمی نیست که بتواند در بحث ازدواج جوانان نقش مثبتی ایفا کند. هزینه‌های ازدواج برای جوانان سنگین است و باید از آنها حمایت لازم به عمل‌ آید.

25میلیون بدون ضامن، 3میلیون با 2 ضامن!
در شرایطی که سن ازدواج روند صعودی پیش گرفته است و ازدواج‌ جوانان بیشتر به‌دلیل شرایط نامناسب اقتصادی به تأخیر می‌افتد، دولت با هدف حمایت از خودروسازان داخلی اقدام به اعطای تسهیلات 25 میلیون تومانی خرید خودرو کرد، تسهیلاتی که به‌آسانی،‌ بدون داشتن ضامن و با چک و سفته در اختیار متقاضیان قرار گرفت تا انبار خودروسازان داخلی خالی شود. کافی است روند دریافت تسهیلات 25 میلیونی خرید خودرو را با روند دریافت وام 3 میلیون تومانی ازدواج مقایسه کنیم،‌ تسهیلات 25 میلیونی بدون ضامن و با سفته و چک پرداخت می‌شود اما وام 3 میلیون تومانی ازدواج تنها درصورت داشتن ضامن آن هم از میان کارمندان رسمی دولت قابل پرداخت است. پرسشی که همچنان برای افکار عمومی جامعه بویژه جمعیت 11 میلیونی جوانان در آستانه ازدواج بی‌پاسخ مانده، این است: خرید خودرو ضروری‌تر است یا ازدواج؟

دولت برای تأمین منابع وام ازدواج مشکل دارد
ارائه وام‌های ازدواج و افزایش میزان این تسهیلات به تامین منابع احتیاج دارد که در حال حاضر دولت دراین باره با مشکلاتی روبه‌رو است. محمود گودرزی، وزیر ورزش و جوانان در پنجاه و هشتمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان اظهارداشت: جلسات این ستاد با حضور وزیر ورزش و جوانان، معاونان این وزارتخانه و معاونان نهادها و دستگاه‌های مرتبط با امر جوانان که حدود 18 نهاد و دستگاه را شامل می‌شود، تشکیل می‌شود. گودرزی بررسی طرح آتیه جوانان را یکی دیگر از دستورجلسات پنجاه‌وهشتمین جلسه ستاد ملی ساماندهی امور جوانان عنوان کرد و افزود: این طرح توسط چند جوان ارائه شده که اهدافی چون حمایت از تولید داخلی و رصد موارد گوناگون جوانان را دنبال می‌کند.

گودرزی درباره ارائه وام‌های ازدواج و افزایش میزان این تسهیلات نیز عنوان کرد: هرچند وقت یک بار از مدیرعامل بانک مرکزی و وزارت اقتصاد درباره وام‌های ازدواج سوال می‌کنیم اما باید به این موضوع نیز توجه داشته باشیم که دولت در تامین منابع مالی با مشکلاتی مواجه است. باید بانک‌ها در این زمینه اقدامات موثری را انجام دهند اما با توجه به بالا بودن میزان تقاضا برای این تسهیلات، باید محدودیت منابع مالی دولت را نیز در نظر بگیریم.

 

نسخه چاپي ارسال به دوست

خروج