شماره خبر :٤٧٣٩١٢ 

 

تاریخ انتشار خبر : 1394/10/01    ا   ١٠:٥٢
یحیی آل اسحاق:
باید از فرصت اختلافات پیش آمده روسیه و ترکیه، نهایت استفاده را ببریم
وی با بیان اینکه درآمد ترکیه از صادرات به روسیه حدود بالای 5 تا 6 میلیارد دلار بود، اشاره می کند: یکی از درآمدهای ترکیه از باب گردشگری مسافران به روسی به این کشور بود.

 ترکیه و روسیه در طول تاریخ روابط خوش رنگ و لعابی را نداشته اند؛ اما از آنجایی که حجم روابط تجاری اقتصادی بین دو کشور از نسبت قابل توجهی برخوردار بوده، مسائل امنیتی و نظامی و تیرگی روابط چندان به چشم نمی خورده است. همین میزان حجم روابط بود که تا چندی قبل پیش‌بینی اینکه ترکیه ظرف چند سال آینده به یکی از شرکای مهم تازه روسیه در عرصه سیاست خارجی و اقتصادی تبدیل شود را فراهم می کرد.

 بعد از 25 سال از فروپاشی شوروی روابط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی ترکیه و روسیه  بهبود یافته بود که هفته گذشته پس از انهدام هواپیمای روسیه توسط ترکیه، این روابط تحت الشعاع قرار گرفت.

 پس از آنکه دفتر ریاست جمهوری ترکیه از سرنگونی یک جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه خبر داد، مقامات روسی نسبت به روابط با ترکیه واکنش نشان داده اند؛ تا جایی که اقدامات تنبیهی که شامل طیف گسترده از تحریم های اقتصادی، تجاری، فرهنگی، گردشگری، علمی و ورزشی بود را علیه ترکیه به اجرا گذاشتند.

 روسیه، دومین شریک تجاری بزرگ ترکیه است و نزدیک به 60 درصد گاز مصرفی این کشور را تأمین می کند؛ که احتمالاً‌ بروز مشکل در این زمینه هم وجود دارد. همچنین مسکو در همین حال، معافیت روادید با ترکیه را لغو کرده و از شهروندان خود خواسته است به ترکیه سفر نکنند.

 خلاصه پس از احتمال قطع روابط تجاری روسیه و ترکیه زمینه برای فعالیت ایران در بازار سابق ترکیه فراهم خواهد شد. در این زمینه، بد نیست پای صحبت های یحیی آل اسحاق، رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران بنشینیم.

 آل اسحاق با اشاره به روابط اقتصادی ترکیه و روسیه می گوید: این دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی روابطی قوی داشتند. در حوزه واردات کالا، مخصوصاً‌ مواد غذایی از ترکیه به روسیه این روابط محکم بود.

 وی با بیان اینکه درآمد ترکیه از صادرات به روسیه حدود بالای 5 تا 6 میلیارد دلار بود، اشاره می کند: یکی از درآمدهای ترکیه از باب گردشگری مسافران به روسی به این کشور بود.

 آل اسحاق ادامه می دهد: در صورتی که اختلافات بین روسیه و ترکیه برطرف نشود، روابط اقتصادی آنها از بین خواهد رفت. بنابراین در چنین شرایطی روسیه می‌تواند پتانسیل خوبی برای مباحث اقتصادی ایران به روسیه باشد.

 این کارشناس اقتصادی به تهدید گازی روسیه علیه ترکیه اشاره کرده و می گوید: در بحث صادرات گاز از روسیه به ترکیه، ‌در صورتی که اختلافات آنها حل نشود خطر بزرگی ترکیه را تهدید می‌کند.

 وی ادامه می دهد: با بازگشت گردشگران روسیه از ترکیه و عدم پذیرش مواد غذایی صادر شده از سوی ترکیه به روسیه، احتمال دارد که ترکیه دچار چالش شود. در چنین شرایطی فضای مناسبی برای جایگزینی کالای ایرانی در بازار روسیه به وجود خواهد آمد.

 آل اسحاق، وزیر سابق بازرگانی در دولت هاشمی، همچنین به پتانسیل مناسب ایران برای صادرات  مواد غذایی به روسیه اشاره کرده و می گوید: مواد غذایی مانند مرغ، تخم مرغ، سبزیجات، میوه جات تا کنون از ترکیه به روسیه وارد می شد؛ در شرایط فعلی زمینه برای فعالیت ایران مهیا است.

وی با بیان اینکه در زمینه روابط غیر گازی شرایط برای صادرات10 میلیارد دلاری ایران به روسیه وجود دارد، اشاره می کند: در حال حاضر مشکل عمده برای صادرات به روسیه مشکل روابط بانکی است.

 وی می گوید: شنیده شده است که دولت روسیه اعتبار 11 میلیارد دلاری به خریداران روسی از کالای ایرانی در نظر گرفته است. یعنی در صورتی که تجار روسی از کالای صادراتی ایرانی خریداری کنند، این میزان اعتبار به آنها تعلق خواهد گرفت. این فرصت مناسبی برای صادر کنندگان ایرانی است.
 آل اسحاق در ادامه بیان می کند: از دیگر مشکلات در زمینه صادرات به روسیه مباحث کشتیرانی است که قابل حل است. با کوچکترین حمایت دولت از خطوط کشتیرانی در شمال و کاهش بروکراسی اداری، خطوط دریایی به زودی ترمیم می‌شود.

 این فعال اقتصادی تاکید می کند: در صورتی که مشکلات بانکی و کشتیرانی را برطرف کنیم علاوه بر این بازار روسیه یک بازار بسیار بزرگ برای ایران است به دلیل نقل و انتقالات و خطوط ریلی که بین روسیه با سایر کشورهای cIs است و موافقت‌نامه‌هایی که بین روسیه و سایر کشورها برقرار می‌شود؛ بتوانیم روسیه را هاب صادرات کنیم، بازار بزرگی را از آن سمت داریم که بسیار پایدارتر خواهد بود.

 وی می گوید: واحدهای ایرانی باید در شرایط فعلی حتی در کوتاه مدت از این فرصت استفاده کرده و جایگاه خود را هم برای بازار روسیه و هم کشورهای cIs بیابند. بنابراین فرصت استثنایی چه به صورت کوتاه مدت و چه به صورت بلند مدت وجود دارد.

 آل اسحاق همچنین حمایت های بانکی و بیمه ای را برای تجار ایرانی ضروری دانسته است: با توجه به فضای روابط تجاری در بین گروه های مختلفی که در روسیه است، باید حمایت های بیمه ای از صادرکنندگان ما وجود داشته باشد.

 وی در بیان راهکار برای رفع موانع در مسیر صادرات می گوید: بخشی از این مشکلات باید از سوی دولت‌ها در زمینه نظام بانکی، نظام بیمه ای، نظام حمل و نقل انجام شود و در بخش دیگر فعالان اقتصادی باید از فرصت را مغتنم شمرده و درگام اول فرصت‌های مناسب برای صادرات را شناسایی کنند.

 این فعال اقتصادی به نقش اتاق مشترک ایران و روسیه و سازمان توسعه و تجارت در زمینه گسترش روابط  ایران و روسیه اشاره کرده و می گوید: اتاق مشترک ایران و روسیه می‌تواند زمینه را برای متقاضیان بیشتر فراهم کند. این اتاق باید شرایط برای حضور فعالان اقتصادی ایران و معرفی خود در بازار روسیه را فراهم آورد. همچنین باید پشتیبانی خود را از علاقه مندان برای فعالیت در بازار اقتصادی ایران و روسیه بیشتر کند.

 وی ادامه می دهد: در چنین شرایطی شناخت طرفین از بازارهای اقتصادی موجود با برگزاری همایش‌های مختلف می‌تواند تسهیل کننده امور باشد. همچنین مرکز توسعه صادرات می‌تواند تیم‌های مختلف را اعزام کنند و از ظرفیت های بازار روسیه مطلع شود.

وی با بیان اینکه تجار باید اطلاعات خاص تجاری برای ورود به بازار روسیه داشته باشند، می گوید: در ارتباط با مواد غذایی زمان های خاصی وجود دارد که باید صادرکننده به آن توجه کند، چرا که به عنوان مثال صادرات میوه در مواقع خاصی می‌تواند سودآوری زیادی داشته باشد.
 آل اسحاق ادامه می دهد: شرایط اقتصاد جهانی به گونه ای است که می‌تواند فصل جدیدی در تجارت ایران و روسیه آغاز شود. ما باید از این فرصت برای تقویت روابط تجاری بیشترین بهره را ببریم.

 وی تاکید می کند: مشکلات بانکی باید رفع شود همچنین مشکل دیگر در این خصوص اینکه دلار هنوز به طور قطعی از مبادلات تجاری ایران و روسیه حذف نشده و مبادلات از طریق صرافی‌های سنتی انجام می‌شود. البته تعهدات سپاری ارزی در حال حذف شدن است و این مهم باید مورد توجه بیشتری قرارگیرد.

 آل اسحاق با بیان اینکه مسئله ایران و روسیه فرصت جدیدی است که برای بازار ایران پیش آمده است، می گوید: در این خصوص هم فروشندگان و هم تولید کنندگان ایرانی آمادگی لازم را برای صادرات به روسیه دارند.

 وی همچنین ظرفیت موجود در ایران برای صادرات به روسیه را به قدر کافی می داند: مواد غذایی و مرکبات به مقدار کافی برای صادرات داریم و در مجموع 10 میلیارد دلار ظرفیت بازار روسیه برای ایران است.
 آل‌اسحاق می افزاید: بازارهای جهانی در رابطه با کالاهای صنعتی به جایگاه خود رسیده‌اند و در این بازارها جایگاه خالی وجود ندارد اما کالاهای ایرانی در این بازار رقابتی باید برای خودشان جا باز کنند. کالاهای ایرانی باید بتوانند با قیمت تمام شده ارزان‌تر، کیفیت بالاتر،‌ بسته‌بندی مناسب و اجرای به موقع تعهدات، وارد این بازارها شوند.

* پروانه حسین زاده

نسخه چاپي ارسال به دوست

خروج